Acil Durumlar İçin Afet Çadırları

Kullanım kolaylığı ve kurulum hızı anlamında doğal afet problemlerine en işlevsel çözümü getiren afet çadırları, ekonomik ve dayanıklı bir üründür. Doğal afetlerin yaygın olarak yaşandığı ve yaşanma ihtimalinin olduğu ülkemizde afet çadırları acil durumlarda büyük bir gerekliliktir. Hızlı kurulması için tasarlanan bu dayanıklı ürün acil ihtiyaçlarda kurulabilir.

Afet sonrası ekipmanları arasında sayılan afet çadırları firmaların herhangi bir felaketle karşılaşmadan önce tedbir amaçlı edinmesi gereken ürünlerin başında gelmektedir. Kullanım rahatlığıyla ön plana çıkan afet çadırları mümkün olan en kısa sürede kurulur ve acil durumlarda, komuta merkezlerinde, dinlenme alanlarında kullanılabilir.

Ülkemizde yer alan fay hattı, Türkiye’nin birinci derece deprem bölgesi üzerinde olması, olumsuz hava şartları ve sayılabilecek pek çok durum insanların mağdur olmasına neden olabilecek etkileri de beraberinde getirmektedir. Bunlara karşı önlem almak, insanların barınma ihtiyacını karşılamak ve benzeri durumlara çözüm getirmek için alınabilecek olan afet çadırları sığınmacılar için de kullanılmaktadır.

Kızılay ve AFAD gibi kurumlar düzenli olarak afet çadırı stoğu yapmakta ve bunu kurumsal firmalara da önermektedir. Minimum stok alanına sahip olduğu için kolay depolanabilecek olan bu çadırlar dayanıklı ve hafif özellikleriyle öne çıkar. Enerji tüketimini minimuma indirecek olan afet çadırları UV ışınlarını bloke etme ve doğal havalandırmaya sahip olma gibi özelliklere de sahiptir. Afet çadırının içerisinde barınanlar yazın serinliği hissedecek, kışın ise çadırın sıcaklığı muhafaza ettiğini görecektir.

Geçici olarak kurulan hastanelerde de kullanılan afet çadırı modelleri geçici okullar için de tercih edilebilir. Farklı kullanım alanları olduğundan maliyeti mümkün olduğu kadar düşük olan çadırların dayanıklılığı da güven vermektedir. Alev almaz kumaşı ve barınma ihtiyacı esnasında insanlara sağladığı maksimum konfor nedeniyle tercih edilen afet çadırları acil durumlarda imdada yetişen ürünlerin başında gelmektedir.