Afet Çadırlarının Özellikleri

Afet çadırı, yaşanan afet sonrası acil iskan ve barınma ihtiyacına çözüm olması için kullanılan çadırlardır. Afet çadırı özellikle deprem sonrası, afetzedeler için geçici olarak konaklayabilecekleri alan oluşturmak için tercih edilen ürünlerdir.

Afet çadırı deprem dışında sel, yangın, terör saldırısı, savaş gibi afet yönetimi gerektiren acil durumlarda hızlıca kurulduğu için başvurulan bir yöntemdir. Doğal afet bölgesinde kurulacağı için her türlü hava koşullarında hasar görmeden gönül rahatlığıyla kullanılabilir olmalıdır. Afet çadırının, acil durumlarda ihtiyaç duyulan ürünler olması sebebiyle hızlıca kurulabilir olması önemlidir, ayrıca geçici konaklama için kurulduğundan dolayı da aynı hızla kaldırılması ve sorunsuzca saklanabilir olması gerekmektedir. Afet çadırının, yüklenmesi ve bir yere aktarılması da kolay olmalıdır. Yaşanılan afetin hangi iklim ve konum şartlarında gerçekleşeceği önceden tahmin edilemediği için PVC kaplı membran kumaş kullanılır. Böylelikle su geçirmezlik ve ateşe karşı dayanıklılık sağlanır. Ayrıca membran kumaş sayesinde yarı ışık geçirgenlik sağlanır bu sayede gün ışığından maksimum yararlanılırken UV ışınlarının zararlı etkileri de en aza indirilmiş olur.

Diğer tüm çadırlarda olduğu gibi afet çadırında da yaşanılan en büyük sorunlardan biri;

Havalandırmanın sağlıklı bir şekilde sağlanamamasıdır. Çadır içerisinde sağlıklı bir yaşam alanının oluşturulması için kaliteli malzemenin kullanılması en önemli etkendir. Doğal havalandırılmanın sağlanması, enerji tüketiminin en aza indirilmesi için membran kumaşlardan faydalanılır. Bu kumaşların yansıtıcı özelliği sayesinde yaz mevsiminde dahi çadırın içinin serin kalması sağlanır.

Afet çadırında diğer çadırlarda olduğu gibi, ihtiyaca göre giriş kapıları, raylı, tekerlekli ya da ipli olarak ayarlanabilir. Otomatik ya da elle açılıp kapanan kapılar kullanılabilir. Afet çadırının, acil durumlarda kullanıldığı için hızlı ve kolay açılıp kapanan bir iskelete sahip olması gerekir.

Afet çadırı, afetzedelere konaklamanın yanı sıra, gıda ve yardım malzemelerinin dağıtımı, saklanması gibi depo işlevi görmesi için de kullanılabilir. Ayrıca bu çadırlar afet bölgesinde geçici okul ya da hastane ihtiyacını karşılamak için de kurulabilir.

Başboğa Çadır, uzun yıllara dayanan tecrübesiyle acil durumlarda da yaşamın kesintiye uğramaması için her türlü ihtiyaca cevap olacak hizmeti vermektedir. Başboğa afet çadırı hakkında detaylı bilgi almak için www.basboga.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.